Ekonomi

6 Şubat depremiyle ilgili araştırma: “Süpersonik bir uçağın yarattığı ses patlamasına benziyor”

Bir grup uluslararası bilim insanı, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin yaptıkları araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Fay kopma sürecini ve kopmanın tetiklediği sarsıntıları inceleyen araştırma, Science dergisinde yayımlandı.

Fay hattı kırılmasının oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduğunu ve fay yer değiştirmesi, sismik dalga yayılımı gibi birçok farklı süreçten oluştuğunu ortaya koyan araştırmanın depremin anlaşılmasında büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

Araştırma ekibinde yer alan Pekin Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden araştırmacılar Yue HanVe Şarkı XiaodongLiderliğindeki ekip, geniş bir alanda etkili olan ve büyük can kayıplarına neden olan 7,8 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin meydana geldiği koşulları tanımlamaya ve simüle etmeye çalıştı.

Türk ve ABD’li araştırmacılarla işbirliği içinde çalışan ekip, kırılma sürecini anlamak için sismik dalgaların, uydu konumlarının ve radar gözlemlerinin kapsamlı bilgi analizini kullandı. Grup, 7,8 büyüklüğündeki ilk deprem sırasında, bir fay kolunda saniyede 4,2 kilometre yayılma hızına sahip muhteşem bir kayma sürecinin başladığını ve Mach dalgaları göndererek 300 kilometre uzunluğundaki ana faydaki ilk kırılmayı tetiklediğini belirledi.

Pekin Üniversitesi’nde başkanlık yapan Prof. Dr., sarsıntılarla ilgili birçok projeye başkanlık ediyor. şarkı Xiandong, “Bu süreç, süpersonik bir uçağın ürettiği sonik patlamaya benzer.”yorumunu yaptı.

Prof., dünyanın diğer bölgelerindeki depremlerin çoğunlukla okyanus tabanında meydana geldiğini, Türkiye ve Çin’deki depremlerin ise çoğunlukla karada meydana geldiğini belirtti. Yue Han da “Bu bulguların Çin’deki deprem sorunlarını anlamamıza da yardımcı olacağına inanıyoruz. Bu nedenle veri toplamak ve paylaşmak kritik önem taşıyor.”söz konusu.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu