Teknoloji

6G’de Çin rekoru: 100Gbps kablosuz hıza ulaştı!

Mobil iletişim teknolojileri alanındaki araştırmalar hızla gelişmektedir. Dünyanın büyük bir kısmı şu anda 5G’ye geçmemiş olsa da, araştırmacılar 6G’de önemli ilerlemeler kaydediyor.

FİBER OPTİKLE NEREDEYSE AYNI KALİTEDE

6G ile ilgili son gelişmeler, teknolojiye yaptığı rekor yatırımlarla bilinen Çin’de kaydedildi. HAYIR. 25 isimli bir kurum geçtiğimiz günlerde 6G bağlantı teknolojisinde değerli bir kilometre taşını duyurdu. Fiber optikle neredeyse aynı kaliteyi sağlayan 100 Gb/sn kablosuz veri aktarımı elde edebildiler.

25 Nolu Enstitü geçtiğimiz günlerde 6G iletişim teknolojisinin geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşını duyurdu. Ekip, terahertz frekans seviyesinde ilk gerçek zamanlı kablosuz veri iletimini tamamladı. Bu atılım, gelecekte daha hızlı ve daha verimli 6G ağlarının önünü açabilir.

2033 YILINDA BAZ İSTASYONLARININ %62’Sİ 6G’YE GEÇECEK

Daha yüksek bilgi hızlarına olan talep arttıkça, daha yüksek frekans bantlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Terahertz, yüksek hızlı bilgi iletimi için gerekli olan bant genişliğini sağlayabilen ve 6G ağlarının değerli bir bileşeni olarak görülen ileri bir teknolojidir.

Geleneksel fiber optik ağlar, yüksek maliyet, uzun çalışma süreleri ve esneklik eksikliği gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Kablosuz teknolojinin gelecekte daha baskın hale gelmesi bekleniyor. 2033 yılına kadar dünyadaki baz istasyonlarının %62’sinden fazlasının bu teknolojiyi kullanacağı varsayılmaktadır.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu