Ekonomi

Air France-KLM, dönüştürülebilir tahvil çıkaracağını açıkladıktan sonra değer kaybetti

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Air France KLM (EPA:AIRF), Fransız hükümetine pandemi devri kurtarma fonlarını geri ödemek için 300 milyon euro (1 euro = 1,0413 dolar) bedelinde dönüştürülebilir tahvil ihraç edeceğini açıklamasının akabinde Çarşamba günü %10’un üzerinde değer kaybetti.

Tahvillerin hem ihraç edene hem de yatırımcılara dönüştürme hakkı verdiği için iki yıl içinde özsermayeye dönüşmesi neredeyse kesin. Şirketin, 1,4035 euro referans hisse fiyatı ve %22,5 dönüşüm primine dayanan hesaplamalarına göre bu durum mevcut özsermaye tabanının %6,8 oranında seyrelmesine yol açacak.

Tahviller, dönüşüm haklarının kullanılacağı ilk tarih olan Kasım 2025’e kadar %5,75 ila %6,50 ortasında faiz ödeyecek. Bu tarihten sonra kupon oranı keskin bir artış göstererek üç yıllık swap euro kurunun ortalarının %13 üzerine çıkacak ve bu da şirkete tahvilleri pay senedine dönüştürmek için güçlü bir teşvik sağlayacak.

Şirketin en büyük özel dal hissedarı olan denizcilik ve lojistik kümesi CMA CGM, tüm dönüştürme hakları kullanılsa bile paylarının %9’da kalmasını sağlayacak şekilde ihraca katılmayı planlıyor. Ancak Air France-KLM, diğer büyük hissedarların niyetlerinden haberdar olmadığını söyledi.

Şirket, COVID-19 salgını sırasında hava yolculuğunda yaşanan geçici çöküşte hava yolu şirketine yardımcı olmak için Nisan 2021’de Fransız devleti tarafından ihraç edilen vadesiz tahvilleri tekrar finanse etmek için fonları kullanacak. Dünyanın büyük bir kısmı virüsü denetim altına almak için tasarlanan halk sıhhati önlemlerini gevşettiğinden hava seyahati bu yıl güçlü bir biçimde toparlandı. Direnen son büyük ülke Çin bile bu haftanın başlarında, gelen yolcular için karantina gerekliliklerini azaltacağını – fakat kaldırmayacağını – ve hava yollarını, enfekte yolcuları ülkeye getirdikleri için cezalandıran bir sistemi sona erdireceğini söyledi.

Çin’in aldığı tedbirlerin, Air France-KLM gibi uzun menzilli taşıyıcılara fayda sağlayacak şekilde, Çin’e ve Çin’den yapılan uçuş hareketlerinde kademeli bir artışı tetiklemesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu