Ekonomi

Alman Şirketlerinin Karbon Nötr Hedefi Nitelikli Personel Eksikliğiyle Karşı Karşıya

FRANKFURT, 19 Temmuz (Xinhua) — Almanca ekonomiEnstitü tarafından yakın zamanda yayınlanan bir anket, 2045 yılına kadar ülke ekonomisini karbon nötr hale getirmeye kararlı Alman şirketlerinin eğitimli personel ile mücadele ettiğini gösterdi.

Geçen yıl Nisan ortası ve Haziran aylarında gerçekleştirilen ankete katılan 744 şirketin yaklaşık yarısı, yeşil enerjiye geçiş nedeniyle çalışanlarının 2025 yılına kadar ek bahis becerileri kazanmasını bekliyor.

Nitelikli eleman sıkıntısı nedeniyle şirketler açık pozisyonları doldurmakta zorlanıyor. Şirketlerin yaklaşık yüzde 60’ı, daha sürdürülebilir olma çabalarının vasıflı işçi eksikliği nedeniyle engellendiğini söylüyor.

Elektrikli araç bakım ve onarımı ve çatıya güneş panelleri kurulumu gibi yeşil enerji becerileri gerektiren yeni iş pozisyonlarının kalifiye işçi sıkıntısı nedeniyle doldurulması zordur.

Nitelikli eleman sıkıntısı Avrupa Birliği’nde de yaşanıyor. Avrupa Yatırım Bankası’nın geçen yıl Nisan ortası ve Temmuz aylarında 13 bine yakın şirketi kapsayan anketi, kalifiye eleman eksikliğinin 2022 yatırımı için zorluk teşkil ettiğini ortaya koydu.

haberreyhanli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu