Haber

Artvin’de dev kaya 40 haneyi tehdit ediyor

Artvin’in Borçka ilçesinde yamaçta çelik ağlarla bağlanan dev kaya 40 haneyi tehdit ediyor. Her yağmur yağdığında tedirginlik yaşayan mahalle sakinleri kalıcı çözüm istiyor.

Borçka ilçesinde şiddetli yağışlar nedeniyle oluşan heyelan ve su baskınları yaşamı olumsuz etkiliyor. Yamaçtan kopan kaya parçaları vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit ediyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan şiddetli yağışlarda ilçeye bağlı Gündoğdu Mahallesi’nde yaşayan 40 hane sel, heyelan ve şiddetli yağış nedeniyle zarar gördü. Aynı mahallede bulunan 10 haneli 3 bina da heyelanın ardından boşaltıldı. Bu konutların yanı sıra hasar gören ve tehlike altında olan toplam 21 ev de tahliye edildi. Evlerini boşaltmak zorunda kalan aileler nereye gideceklerini düşünmeye başladı.

Öte yandan mahallenin hemen üzerinde yer alan ve 40 haneyi etkileyen dev kaya, geçen yıl yaşanan şiddetli yağışların ardından çelik tellerle bağlanmıştı. Mahalle sakinleri her an düşme tehlikesiyle karşı karşıya olan kayaya kalıcı çözüm istiyor.

Hasar tespit çalışmaları için düğmeye basıldığını belirten Gündoğdu Mahalle Muhtarı Musa Yıldırım, “Burası eğimli bir alan. Bu eğimli alandan dolayı heyelanlar ve kayma yerleri belli yerleri doldurarak su birikintileri ve göletler oluşturdu. AFAD ekipleri gelip müdahale ediyor. Artvin valimiz ve milletvekillerimiz “Ve başta bakanlarımız olmak üzere yetkili makamlar burada. Buranın gereğinin yapılması için hasar tespiti ve kentsel dönüşüme başlanması yönünde çalışmalar yapılıyor” dedi. -ARTVİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu