Ekonomi

Avrupa borsaları güne yüzde 0,4 yükselişle başladı

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,5 artışla 7.327 puana, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,2 artışla 27.340 puana, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 1,1 artışla 9.013 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,2 artışla 9.013 puana yükseldi. yüzde 0’a yükseldi. 6.825 puanda ve 0,4 değerindedir.

Euro/dolar paritesi şu anda yatay olarak 1,0610 seviyesinde seyrediyor. Almanya’da dün yıllık enflasyon Ekim’de yüzde 3,8 ile Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesine gerilerken, ülke ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 0,8 daralmasına rağmen beklentilerin üzerinde performans sergiledi.

Söz konusu veriler bölgede enflasyonla mücadele konusunda atılan adımların yavaş da olsa meyvelerini verdiğini gösterirken, ekonomik aktivitenin beklenenden daha iyi gerçekleşmesi resesyon kaygılarının sınırlı da olsa hafiflemesine katkı sağladı. Bugün gözler Euro Bölgesi’ne ilişkin büyüme ve enflasyon verilerine çevrilirken, petrol fiyatlarındaki düşüş bölgede risk iştahının güçlü kalmasına yardımcı oluyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklayacağı para politikası kararları öncesinde küresel borsalarda karışıklığın devam ettiğini, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) bugünkü toplantısında aldığı kararların piyasadaki oynaklığı artırdığını belirtti. pazarlar.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in yarın politika faizini sabit bırakacağının kesin olduğunu belirten analistler, politika metninden alınacak sinyallerin ve Fed Lideri Jerome Powell’ın yapacağı açıklamaların beklendiğini belirtti. varlık fiyatları üzerinde etkili olacaktır.

BoJ ise bugünkü kararında politika faizini eksi yüzde 0,1’de sabit bıraktı. Banka, artı-eksi yüzde 0,5 getiri eğrisi hedefini politika metninden kaldırırken, artık daha önce tavan fiyat olarak belirlediği yüzde 1 seviyesini referans noktası olarak kullanacağını duyurdu.

Analistler, bugün Avro Bölgesi’nde büyüme ve enflasyonun yanı sıra ABD’de konut fiyat endeksi ve tüketici güven endeksi bilgileri ile İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini belirtti.

haberalaca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu