Haber

Azerbaycan’ın bağımsızlık resepsiyonu Washington’da düzenlendi

Azerbaycan’ın bağımsızlığının 105. yılı münasebetiyle ABD’nin başkenti Washington’da resepsiyon düzenlendi.

Azerbaycan’ın Washington Büyükelçiliği tarafından düzenlenen programa Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim’in yanı sıra Türkiye Büyükelçisi Murat Mercan, ABD’nin Güney Avrupa ve Kafkasya Dışişleri Müsteşarı Erika Olson, bazı misyon temsilcileri, Azerbaycan vatandaşları katıldı. ve Amerikalı konuklar.

Açılış konuşmasını yapan Büyükelçi İbrahim, Azerbaycan’ın “bağımsız, güvenli ve barışçıl politikalarla güçlendirilmiş, zamana karşı besleyen değerlere dayalı bir cumhuriyet olarak yoluna devam ettiğini” ifade etti.

Azerbaycan Büyükelçisi, ABD ile Azerbaycan arasındaki stratejik bağa değinerek, “Ortaklarımız ve dostlarımızla birlikte gelecekte bizim için çok daha başarılı günler olacak” dedi. söz konusu.

Hazar İbrahim şöyle devam etti:

“Cumhuriyetimizin ve Silahlı Kuvvetlerimizin 105. yılı. Ama aynı zamanda milli liderimiz için de çok önemli bir yıl. Azerbaycan lideri Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yılı. Modern Azerbaycan’ın inşasında özel bir rol, ayrıca ABD-Azerbaycan ilişkilerinin kurulmasında oynadı.”

Erika Olson’dan güney enerji koridoruna vurgu

Azerbaycan Büyükelçisi’nin ardından konuşan ABD’nin Kafkasya Müsteşar Yardımcısı Olson, Azerbaycan ve ABD’nin birlikte değerli işler yaptığını ve yapmaya devam edeceğini söyledi.

“Yenilikçi ortak vizyonumuz, Rusya’nın enerjiyi silah haline getirmesi göz önüne alındığında, artık bölge için bir cankurtaran halatı olan güney enerji koridorunu yarattı.” sözünü kullandı.

Azerbaycan ile enerji ve ekonomik çeşitlilik yaratan programlarda çalışmaya devam ettiklerini belirten Olson, “Enerji sektöründe yenilenebilir enerjinin rolünü güçlendirmek için birlikte çalışmak bundan sonraki görevimizdir.” dedi.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği Twitter hesabından paylaşılan fotoğrafta, Büyükelçi Murat Mercan ve eşi İnci Mercan’ın Azerbaycan Bağımsızlık ve Silahlı Kuvvetler Günü Resepsiyonuna katıldıkları belirtilerek, “Türkiye, kardeş Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir. ” terimi yer aldı.

Azerbaycan’ın kurucusu sayılan “Mehmet Emin Resulzade”

“Müslüman Doğu’nun ilk demokratik cumhuriyeti” kabul edilen Azerbaycan’ın bağımsızlığı 28 Mayıs 1918’de Azerbaycan Milli Şurası tarafından ilan edildi.

23 ay boyunca bağımsızlığını koruyabilen Azerbaycan Cumhuriyeti, 28 Nisan 1920’de Sovyet ordusunun ülkenin işgali ile sona erdi.

Azerbaycan’ın kurucusu sayılan Mehmet Emin Resulzade’nin “Bir bayrak yükseldi mi bir daha inmez” sözü yıllar sonra tüm Azerbaycanlılar için slogan oldu.

Azerbaycan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından yeniden bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık beyannamesinde ülkenin 1918-1920 döneminde faaliyet gösteren Azerbaycan Cumhuriyeti’nin varisi sayıldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu