Haber

Bakan Özhaseki STK Temsilcileri ile Bir Araya Geldi

STK TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti İl Teşkilatı tarafından Kahramanmaraş’ta düzenlenen 2023 Kent Buluşmaları programına katıldı. Sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Özhaseki, hasarlı binalarla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

‘AĞIR HASARLI KÜMEDEKİ ORTA HASARLI BİNALARI GÖRÜP YIKALIM’

Bakan Mehmet Özhaseki, mevzuatta orta derecede hasarlı binaların güçlendirilebileceği belirtilmesine rağmen bu binaların yıkılmasından yana olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“En çok tartışılan konulardan biri de orta hasarlı binaların durumu ile ilgili. Orta hasarlı bina, yorgun bina demektir. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, biraz güçlendirseniz de, çok para harcasanız da yarın düzelir. tehlikeye açık bir yapı.’Raporları istiyoruz, başvurunuzu yapın, ruhsatınızı belediyeden alın’ diyorsanız devam edin.Fakat bana soruyorsanız, bana soruyorsanız, 30 yıldır bu işlerin içinde olan, yıllarca belediye başkanı olmuş, ömrünü bu işlerde geçirmiş bir abimize soruyoruz lütfen bu işe başvurmayalım ağır hasarlı insanlar kümesinde görelim ve yok edelim. onu, verdiklerimizi kullanarak sıfırdan yap, tekrar yap.’Hayır, kanun ben bundan faydalanacağım diyor arkadaş.Raporu aldım, her türlü çalışmayı hazırladım, belediyeden de giderim, Ehliyetimi hakkıyla alırsam, kuvvetlendireceğim.” Öyle diyorsanız bilirsiniz diyecek bir şey yok.Tekrar naçizane söylüyorum bu Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıdır, orta hasarlı olanların hepsini ağır hasarlı görmeye razıyız. Üzerimizdeki maddi yük.Biri yapıldı mı yapılsın da kurtulalım bu işlerden.”

‘5-6 ŞİDDETLİ DEPREMDE BİR, İKİ KEZ DAHA BU BİNALAR TOPRAKLANACAK’

Orta derecede hasarlı binaları güçlendirmek yerine yeni binalar yapmanın çok daha iyi olacağını ifade eden Özhaseki, “Bir kez daha kardeşiniz olarak görüyorsanız lütfen yıkın. ölecek’ derse muhtemelen Allah’a hesap sorulmayacak bir durumdur. 1 dakika büyüklüğündeki bir depremde veya 30 saniye 40 saniye devam ederse o binaların hepsi yıkılır. mevzuatta güçlendirme imkanı var ama üzerimizde bir yük olacağını bilsek de ağır hasarlı kümede görüyoruz lütfen değiştirin, dönüştürün, yardımcı oluyoruz. Yapalım diyoruz” diye konuştu. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu