Ekonomi

Baker Hughes’un karı beklentileri aştı

ABD’li petrol sahası teknoloji şirketi Baker Hughes, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üreticilerinin yanı sıra offshore ve uluslararası pazarlardan gelen güçlü talep sayesinde Wall Street’in dördüncü çeyrek kar tahminlerini aştı. Firmanın performansı, dünyanın önde gelen petrol sahası hizmet sağlayıcıları için belirli bir fayda dönemini sınırlıyor.

Baker Hughes, petrol sahası hizmetleri segmentinde uluslararası gelirlerinde %15 oranında önemli bir artış bildirirken, Kuzey Amerika gelirlerinde %1 oranında hafif bir düşüş olduğunu bildirdi. Ayrıca şirketin endüstriyel ve enerji teknolojisi segmenti %24’lük önemli bir gelir artışı kaydederek 2,88 milyar dolara ulaştı.

Enerji endüstrisi LNG’ye olan talebin devam edeceğini öngördüğü için şirketin başarısı kısmen yeni LNG üretim tesisleriyle yapılan ekipman tedarik anlaşmalarına bağlanıyor. Uluslararası Enerji Ajansı ekim ayında LNG projelerinde “benzeri görülmemiş bir artış” beklendiğini ve 2030 yılına kadar yıllık 250 milyar metreküpten fazla yeni kapasite yaratılacağını vurgulamıştı.

Baker Hughes’dan elde edilen veriler, gelecekteki üretimin göstergesi olan uluslararası sondaj kulesi sayısının 2023 yılında bir önceki yıla göre %11,4 artışla ortalama 948 adet olduğunu ortaya koyuyor. Buna karşılık ABD’deki sondaj kulesi sayısı %4,4 düşüşle 689’a geriledi.

LSEG verilerine göre Baker Hughes, 31 Aralık’ta sona eren çeyrekte hisse başına 51 sentlik düzeltilmiş net gelir elde ederek, LSEG verilerine göre ortalama analist tahmininin 48 sentini aştı.

InvestingPro İçgörüleri

Baker Hughes (BKR), son kazanç raporunun da gösterdiği gibi değişken piyasa koşulları karşısında dayanıklılık ve stratejik büyüme sergiledi. Şirket, 2023’ün üçüncü çeyreği itibarıyla son on iki ayda 31,17 milyar dolarlık piyasa değeri ve 21,0’lık düzeltilmiş fiyat/kazanç (F/K) oranıyla petrol sahası teknolojisi sektöründe önemli bir oyuncu olarak öne çıkıyor. Şirketin düşük fiyat değişkenliği ve 37 yıllık ardışık dağıtım geçmişi ile temettü ödemelerine olan bağlılığı. Bu tutarlılık şirketin 2023 sonu itibarıyla %2,54 olan temettü verimine de yansıdı.

Şirketin mali sağlığı, son on iki aydaki %18,52’lik gelir artışı ve 2023’ün 3. çeyreği itibarıyla %21,05’lik güçlü brüt kar marjı ile daha da vurgulanıyor. Bu rakamlar, Baker Hughes’un sadece büyümediğini, aynı zamanda kârlılığını da sürdürdüğünü gösteriyor. Analistler şirketin bu yıl da kârlı olmaya devam edeceğini öngörüyor. Daha fazlasını öğrenmek isteyenler için InvestingPro platformu, yatırım kararlarına rehberlik edebilecek daha fazla ipucu listeliyor.

InvestingPro sınırlı bir süre için %50’ye varan indirimlerle özel bir Yeni Yıl indirimi sunuyor. Bu fırsattan yararlanmak için SFY24Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğine %10 ek indirim SFY241 Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde %10 ek indirim alabilirsiniz. InvestingPro+ aboneliğiyle yatırımcılar, Baker Hughes ve diğer ilgili şirketler hakkında ek InvestingPro İpuçları da dahil olmak üzere zengin finansal verilere ve analist görüşlerine erişebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu