Ekonomi

Boeing hisse değeri, Adalet Bakanlığı’nın uzlaşma ihlaline ilişkin kararının ardından düştü

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) Salı günü yaptığı açıklamada Boeing’in (BA) 2021 yılında yapılan bir anlaşmaya göre sorumluluklarını yerine getirmediğini duyurdu. Bu anlaşmanın, şirketi 2018 ve 2019 yıllarında 737 MAX uçağının karıştığı ve 346 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki ölümcül kazayla bağlantılı olarak cezai olarak suçlanmaktan koruması gerekiyordu.

Teksas’taki bir mahkemeye sunulan yasal bir belgede Adalet Bakanlığı Boeing’i, etik standartlara uyulmasını sağlamak ve ticari faaliyetlerinde Amerika Birleşik Devletleri dolandırıcılık yasalarının ihlal edilmesini önlemek ve tespit etmek için bir program oluşturmamak, uygulamamak ve sürdürmemekle suçladı.

Çarşamba günü erken borsa hareketliliği sırasında şirketin hisse senetlerinin değeri %1,5 oranında düştü.

Wolfe Research analistleri Salı günü DOJ’un eylemiyle ilgili olarak yayınladıkları bir notta, “Bu sonucun beklendiğine inanıyoruz, ancak ek para cezaları ve izleme süresinin muhtemel bir şekilde uzatılmasıyla birlikte olası sonuçların daha belirsiz olduğunu kabul ediyoruz” dedi.

“Boeing’in potansiyel cezai kovuşturmalar nedeniyle karşılaşabileceği yasal yükümlülüklerin tam kapsamını anladığımızı iddia etmemekle birlikte, bu tür risklerin şirketin uçak üretiminde karşılaştığı zorluklara kıyasla daha az acil olduğunu düşünüyoruz” diye devam ettiler.

Adalet Bakanlığı’nın duyurusu, Ocak ayında Alaska Havayolları tarafından 5 Ocak’ta gerçekleştirilen bir uçuş sırasında yeni bir Boeing 737 MAX 9 uçağından bir parçanın kopması ve 2021 anlaşmasının sona ermesinden hemen önce uçak üreticisinde güvenlik ve kaliteyle ilgili süregelen sorunları ortaya çıkaran bir olayın ardından geldi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu