Haber

Cammu Keşmir sorununun çözümü için İİT’den Pakistan’a tam destek

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, Cammu Keşmir sorununun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda çözülmesi için İİT’nin Pakistan’a tam destek vereceğini vurguladı.

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, resmi ziyareti kapsamında İslamabad’da bulunan İİT Genel Sekreteri Taha, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif tarafından kabul edildi.

Taha, İİT’nin Cammu Keşmir sorununu BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda çözme konusunda tamamen Pakistan’a güvendiğini belirtti.

Başbakan Şerif ise Cammu Keşmir sorununun BM Güvenlik Konseyi kararları ve Keşmir halkının istekleri doğrultusunda çözülmesindeki duruşu ve ilkeli duruşu için İİT’ye teşekkür etti.

Taha’nın Hindistan ile Pakistan’ı ayıran Azad Jammu Keşmir ve Keşmir Kontrol Hattı’nı ziyaretini memnuniyetle karşıladığını belirten Sharif, bu ziyaretle İİT’nin Keşmir halkına güçlü bir takviye mesajı gönderdiğini kaydetti.

Şerif, Pakistan’ın Filistin halkına ve davasına sarsılmaz desteğini yineledi ve bu soruna herhangi bir çözümün, başkenti Kudüs olan 1967 öncesi sınırlara dayanması gerektiğine işaret etti.

Dünyada yükselen İslamofobi ile mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Sharif, Afganistan halkının karşı karşıya olduğu insani durumla başa çıkma çabalarını hızlandırmak için Pakistan’ın takviye kuvvetlerinin İİT için değerinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu