Teknoloji

Ceza kesildi: Hiç kullanmadıkları telefona, reklamda övgüler düzmüşler

Google ve ABD’nin en büyük radyo istasyonu operatörü olan iHeartMedia, Pixel 4 hakkında yayınladıkları reklamlar nedeniyle açılan bir davayla karşı karşıya. FTC ve dört eyalet, şirketlerin 2019 ve 2020 boyunca “radyo influencer’ları tarafından yaklaşık 29.000 aldatıcı reklam” yayınladığını söylüyor.

Tüketiciyi Koruma Bürosu Direktörü Samuel Levine, “Google ve iHeartMedia, reklamcılıkta doğruluk kurallarına bariz bir saygısızlık göstererek, etkileyicilere hiç kullanmadıkları eserleri tanıtmaları için para ödedi” diyor. İki şirket davada anlaşmaya vardı ve 9.4 milyon dolar ceza ödemeleri gerekecek.

Google’ın reklamlarında, Pixel 4’ü ne kadar sevdiklerini anlatan influencer’lar (etkileyiciler) vardı, ancak, FTC’nin basın açıklamasında belirtildiği üzere “bu şahıslara, reklamların birçoklarını kaydetmeden ve yayınlamadan evvel Pixel 4’ler verilmedi ve bu nedenle telefonlara sahip olmadılar yahut bunları nizamlı olarak kullanmadılar.” Bu nedenle, reklamlarda yer alan “Gece Görüş Modu sayesinde özellikle düşük ışıkta en sevdiğim telefon kamerası”, “her şeyin stüdyo benzeri fotoğraflarını çekiyorum” ve “aynı anda birden çok vazifesi yerine getirebilen, sesle aktifleştirilen yeni Google Asistan sayesinde işleri halletmeme yardımcı olması da harika” üzere birinci şahıs tanımlamalarının yanlışsız olması mümkün değil.

Görünüşe nazaran bu reklamlar birinci şahıslar tarafından çekilmeseydi hiçbir sorun olmayacaktı. Massachusetts Başsavcısı Maura Healey tarafından açıklandığı üzere “insanların birinci elden tecrübelere daha fazla ehemmiyet vermesi olağandır. Tüketiciler, radyo reklamlarının geçersiz onaylarla aldatıcı değil, eserler hakkında hakikat ve şeffaf olmasını beklemektedir. Bugünkü mutabakat, Google ve iHeart’ı bu aldatıcı reklam kampanyasından sorumlu tutuyor ve bundan sonra eyalet ve federal kanunlara uyulmasını sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu