Haber

CHP’den New York Times’a Eleştiri: Ayıp

Amerikan gazetesi New York Times, İstanbul Taksim’de 9 yaşında bir kız çocuğunun hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısı için “Milyonlarca turistin ziyaret ettiği yerde patlama oldu” sözünü kullandı. New York Times’ın haberine CHP’den reaksiyon geldi. CHP’li Eren Erdem New York Times’ı terörün emeline hizmet etmekle suçladı. 

İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaralandığı bombalı saldırı dünya basınında da geniş yer bulurken, ABD’li New York Times’ın (NYT) haberi duyurma şekli eleştiri konusu oldu.

NYT’nin söz konusu paylaşımında, “Her yıl dünyanın dört bir yanından Türkiye’yi ziyaret eden on milyonlarca turistin birçok, Pazar günkü bombalamanın gerçekleştiği bölgede vakit geçiriyor” denildi. ABD’li gazeteye yönelik tenkitlerde, bu yaklaşımın utanç verici olduğu belirtilerek paylaşımın kaldırılması istikametinde davet yapıldı.

Gazeteye bir reaksiyon de CHP’li Eren Erdem’den geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Eren Fazilet, ABD’li New York Times gazetesinin 6 vatandaşımız öldüğü 81 kişinin yaralandığı terör saldırısını servis etme şekline tepki gösterdi.

İngilizce yorum: Shame

CHP’li Fazilet New York Times’ın haberine yaptığı yorumda İngilizce olarak, ‘The purpose of terrorism is to frighten a society and harm it in terms of economy, tourism. As a journalist politician; The language of this news article contributes to the purpose of terrorism. You are offering donations to the realization of the purpose of terrorism! Shame!’ yanıtını verdi.

“Terörün amacını gerçekleştirmesine katkı sunuyorsunuz”

Erdem’in açıklamasının Türkçe hali ise şu halde; ‘Terörün amacı bir toplumu korkutmak, ona ekonomi, turizm ve istikrar açısından zarar vermektir. Gazeteci bir siyasetçi olarak çok açık söylüyorum; bu yaptığınız haberin dili, tamamen terörün amacına katkı sunmaktadır. Terörün amacını gerçekleştirmesine katkı sunuyorsunuz! Ayıp!’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu