Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis’in görüşmesinin tarihi belli oldu

Ankara sınırında son günlerde ölçülü bir atmosfer yaşanıyor.

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından komşu Yunanistan’dan alınan yardıma karşılık Türkiye, yaz aylarında Yunanistan’da çıkan yangınlara müdahale etmek üzere ekipler gönderdi.

Ilımlı bir atmosferde geçen ilişkilerde iki cumhurbaşkanı, sürecin karşılıklı temaslarla ilerletilmesi konusunda mutabakata vardı.

Bir araya gelecekler

Hükümet Sözcüsü Pavlos Marinakis tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in önümüzdeki hafta bir araya geleceği bildirildi.

20 Eylül’de buluşacaklar

Marinakis, iki kişinin 20 Eylül’de ABD’nin New York kentinde yapılacak 78. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu marjında ​​bir araya geleceğini duyurdu.

İki liderin daha önce 18 Eylül’de bir araya gelmesi planlanmıştı ancak bu toplantı, geçen hafta Yunanistan’da yaşanan yıkıcı sel nedeniyle ertelenmişti.

Bakanlar görüşmeyi planladı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis, Erdoğan ile Miçotakis görüşmesinin hazırlıklarını planlamak üzere 5 Eylül’de Ankara’ya gelerek mevkidaşı Hakan Fidan’la görüştü.

16 ay boyunca birbirlerini görmeyen ikili, en son 12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’taki NATO Tepesi’nde buluştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu