Haber

Dünyada 5. sırada! Erdoğan yeni barajın enerji üretim kapasitesini anlatırken Togg’dan örnek verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Artvin Yusufeli Barajı ve HES, Yeni İrtibat Yolları ve Tünelleri, Yeni Yerleşim Bölgesi Açılış Töreni’nde konuştu. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, Artvin Yusufeli Barajı ve HES’in özellikleri hakkında bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarından satır başları:

Bugün Cumhuriyet tarihinin en gurur verici yapıtlarından Yusufeli Barajı’nın yanı sıra bu yapıtın mütemmim cüzleri olarak gördüğümüz ilişki yolları ve tünelleriyle yeni yerleşim bölgesinin açılış merasimi vesilesiyle sizlerle birlikteyiz. Barajımızın, yollarımızın, tünellerimizin ve yerleşim yerimizin ülkemize, milletimize, özellikle da siz Yusufelili kardeşlerime güzel olmasını diliyorum.

“”HER BİR YUSUFELİYE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Yusufelili kardeşlerimiz, bu yapıtın ülkemize kazandırılması için doğdukları, büyüdükleri meskenlerini, iş yerlerini, geçmişlerini geride bıraktılar. Her ne kadar kendilerine daha çağdaş konutlar, iş yerleri, yepisyeni bir ilçe inşa etmiş olsak da bunların hiçbirinin Yusufelili kardeşlerimizin yaptıkları fedakarlığın karşılığı olmayacağını biliyoruz. Öncelikle her bir Yusufelili kardeşime, ülkemizin ve milletimizin geleceği için sergiledikleri takdire şayan fedakârlık sebebiyle şahsım, milletim ismine şükranlarımı sunuyorum.

YUSUFELİ’NE YAPILAN YATIRIMLAR

Yeni Yusufeli, 2698 konut, 507 köy konutu, 296 iş yeri, 37 dükkanlı bir sanayi sitesi, 25 yataklı hastane, ana sınıfından lisesine kadar 9 okul, yurt, spor salonu, 7 köy, ayrıyeten tüm kamu ve hizmet binalarıyla sıfırdan kuruldu. Her türlü altyapısı ve üstyapısıyla epey ferah bir halde tasarlanan yeni Yusufeli, eskisinin iki katı büyüklükte bir alana sahiptir. İlçenin ulaşım muhtaçlığı için bünyesindeki 39 tüneli ve 21 köprüsüyle 110 kilometre yeni yol yapılmıştır. Bundan 20 yıl evvel Türkiye’nin toplam tünel uzunluğu 50 kilometreyken biz sadece Yusufeli’nde köy yollarındakilerle birlikte 62 kilometre tünel inşa ettik.

“İLÇENİN HİÇBİR İMKANI HEBA EDİLMEMİŞTİR”

Yusufeli için yaptığımız yollarla Kafkaslar ve Karadeniz Bölgesi’nin kuzey-güney aksındaki trafiğin de güvenliğini ve konforunu artırdık. Dikilen 20 bin ağacı, 75 binin üzerinde fidanı ve serilen 40 bin metrekareyi geçen çimleriyle yemyeşil bir Yusufeli ortaya çıktı. Baraj gölü içinde kalan 800 bin metreküp verimli toprak da yeni yerleşim yerine taşınarak ilçenin hiçbir imkanı heba edilmemiştir. Elbette böylesine devasa bir projede kimi eksikler olabilir. Bunların da hızla giderileceğinden kuşkunuz olmasın. Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 100 katlı bir gökdelene denk olan 275 metre yüksekliğiyle ülkemizde birinci, dünyada da kendi sınıfında beşinci sırada yer almaktadır. Şurası gücü 558 megavat olan bu barajda üretilecek yıllık 1 milyar 900 milyon kilovatsaat güç ekonomimize yıllık 5 milyar liralık katma paha temin edecektir.

“750 BİN TOGG OTOMOBİLİN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAYABİLİR”

Allah göstermesin bir güç kasveti olsa yalnızca burası 1,5 yıl enerjiyi temin eder. Bu baraj, birebir vakitte Çoruh Nehri’nin devamındaki Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarının en yüksek verimle çalışmasını sağlayacaktır. Su depolama kapasitesi 2,3 milyar metreküp olan Yusufeli Barajı’nın güç üretim kapasitesi 2,5 milyon konutun yahut 750 bin Togg arabasının güç muhtaçlığını tek başına karşılayacak seviyededir.

“BARAJIMIZIN HİKAYESİ BU AKŞAM TRT EKRANLARINDA”

Velhasıl Türkiye’nin en çetin coğrafyasında barajı, santrali, yeni yerleşimi ve yollarıyla birlikte 34 milyar liralık bir maliyetle, dikkat edin, buraya ne yatırdık biliyor muşunuz? 34 milyar lira… Böyle bir yatırımla Türkiye yüzyılına yakışır bir eseri milli bütçeden karşılayarak Artvin’imize, Yusufeli’mize kazandırdık. Her evresi kayda alınarak belgesel haline dönüştürülen barajımızın öyküsü bu akşam TRT ekranlarında yayınlanacaktır. Projesinden inşasına kadar tamamı yerli ve ulusal dizaynla projelendirmeyle, üretimle ortaya çıkan bu yapıtın gururu milletimizin tamamına aittir. Böylesine devasa bir yapıtın ülkemize kazandırılmasında emeği geçen bakanlarımızı, bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden personeline tüm çalışanları canı gönülden tebrik ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu