Ekonomi

Gayrimenkul Satış Uygulaması Noterlerde Başlıyor

Edirne 2. Noterliği Ufuk Erdoğan, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren başlayacak olan noterlerde gayrimenkul satışı uygulamasına ilişkin, “Yasal düzenleme çerçevesinde kişiler tapuya başvurabilecek. ofislerinin yanı sıra gayrimenkul satış işlemleri için Türkiye Noterler Birliği sistemi üzerinden e-devlet’e giriş yapın ve dilediği noteri seçin.” dedi.

Edirne 2. Noterliği Ufuk Erdoğan Sabuncuoğlu bugün yaptığı açıklamada, noterlerin gayrimenkul satabilecekleri alt yapı çalışmalarının 1 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla devam ettiğini söyledi. Türkiye Noterler Birliği sistemi üzerinden e-devlet sistemine girerek satış yapabilirsiniz.

“YİNE TAAHHÜT ÜCRETİNİN TOPLANMASI SORUNU”

Sabuncuoğlu şunları söyledi:

“Yasal düzenleme çerçevesinde kişiler gayrimenkul satış işlemleri için tapu müdürlüklerine başvurabilecekleri gibi Türkiye Noterler Birliği sistemi üzerinden de e-devlete girerek gayrimenkul satış başvurularını yapabilecekler. tapu harcı tekrar tahsil edilir.”Satış sürecinden ayrı olarak herhangi bir damga vergisi ve kıymetli evrak ücreti alınmayacaktır. Bu satış işlemi noter tarafından şahsen yapılacaktır. Miras belgesini sadece noterler aracılığıyla imzalarız. Meslektaşlarımızın yetkisi yoktur. Bu gayrimenkul satış sözleşmelerini de noterler eşliğinde yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu