Haber

Gazeteci Merdan Yanardağ’ın Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla yargılandığı davada karar

Gazeteci Merdan Yanardağ’ın, bir gazete yazısında Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada beraatına karar verildi.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Merdan Yanardağ ve avukatı Bilgütay Hakkı Durna ile müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Suzan Ayça Uğur katıldı.

Duruşmada mütalaaya karşı savunma yapan sanık Yanardağ, yazılarında hakaret edici ifadelerin bulunmadığını, bu yazıların bir yazı dizisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Kendisinin de sosyoloji doktoru olduğunu söyleyen Yanardağ, söz konusu yazıların eleştiri ve analiz amaçlı yazıldığını iddia etti.

Yanardağ son sözleriyle beraatını istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Yanardağ’ı “Cumhurbaşkanına alenen zincirleme hakaret” suçundan beraatine karar verdi.

görüşten

Görüşte, sanık Merdan Yanardağ’ın, 10 Nisan 2022 ile 29 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında “Birgün” gazetesi ve internet sitesinde yer alan 7 bölümlük “Faşizm ve İslami Faşizm” başlıklı yazıların yazarı olduğu belirtildi.

Sanığın yedinci yazısının içeriğinde Cumhurbaşkanının isminden bahsettiği ve “seçimlerde hile yapmak ve milletin iradesini gasp etmek” suçlamasıyla sanığın 1 yıldan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. “Cumhurbaşkanına alenen zincirleme hakaret” suçundan 5 ay 15 günden 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu