Ekonomi

Goldman Sachs’tan korkutan tahmin

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabinesinin yenilenmesi ve dolar/TL varsayımını 12 ay süreyle 22’den 28’e çıkarması sonrasında Türk lirası tahminini revize etti.

Uzmanlara göre Erdoğan dün Mehmet Şimşek’i kabinesine atadığında, yeni seçilen hükümetin daha ortodoks ekonomi politikalarına döneceğinin sinyalini verdi.

Reuters’e göre, Erdoğan’ın yeni üst ekibini açıklamasının ardından yayınlanan Goldman Sachs notunda, “Mehmet Şimşek’in yeni hazine ve maliye bakanı olarak seçilmesinin para politikasının daha ortodoks bir yöne kayma olasılığını artırdığına inanıyoruz.”

USD/TL’de yeni tahminler

Banka, Dolar/TL’nin 3, 6 ve 12 ay sonra sırasıyla 23, 25 ve 28 seviyelerine ulaşabileceğini iddia etti. Önceki tahminler 19, 21 ve 22 seviyelerindeydi. Ancak Erdoğan’ın seçimleri kazanması ve dolar/TL’nin 20 seviyesinin üzerinde rekor kırması tahminleri değiştirdi.

Analistler, gelişmelere bağlı olarak 28 seviyesine bir yıldan kısa sürede ulaşılabileceğini söyledi. Aynı formda, beklenenden daha yüksek bir faiz artışının, liranın iddia edilenden daha düşük bir değer kaybı anlamına gelebileceği ifade edildi.

Dolar/TL tarihi zirvesinde

Türkiye’de 2021’den beri uygulanan düşük faiz politikası nedeniyle enflasyon geçen yıl yüzde 85’i aşarak 24 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Türk lirası son 10 yılda yüzde 90’ın üzerinde değer kaybederken, dolar/TL 28 Mayıs seçimlerinin ardından 20 lirayı geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Seçimlerin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine daha önce bakan olan Mehmet Şimşek atandı. Analistler, Şimşek’in atanmasını Erdoğan’ın yükselen enflasyona rağmen uzun süredir devam eden düşük faiz politikasından bariz bir dönüş olarak görüyor.

aksehirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu