Ekonomi

IMF uyardı: Ekonomik görünüm daha kötüye gidecek

IMF, dünya iktisadına ait beklentilerin, Rusya’nın savaşının etkilerinden kaynaklanan aşağı yönlü risklerin gerçekleşmesi ve kalıcı enflasyon nedeniyle geçen ayki tahminlerinden daha karamsar olduğunu söyledi.

IMF’nin araştırma kısmında ekonomist olan Tryggvi Gudmundsson Pazartesi günü yayınladığı bir blog yazısında “20 ekonomi bölgesinin takip edildiği satın alma yöneticisi endekslerinde son aylarda istikrarlı bir kötüleşme olması, görünümün Ekim ayı Dünya Ekonomik Görünümü (WEO) raporunda belirtilenden daha karamsar olduğunu teyit ediyor. Şu anda çok fazla zorluk söz konusu ve zayıflayan ekonomik göstergeler ileride daha fazla zorluğa işaret ediyor” diye yazdı.

IMF, gelecek yıl için global büyüme varsayımını Temmuz’da 2,9 olarak, Ocak’ta ise yüzde 3,8 olarak öngörülen seviyeden yüzde 2,7’ye düzeyine düşürdü ve büyümenin yüzde 2’nin altına düşme olasılığını yüzde 25 olarak gördüğünü ekledi.

Gudmundsson, G-20 liderlerinin önümüzdeki hafta Endonezya’nın Bali kentinde bir ortaya gelmesinden evvel yayınlanan blogda “Enflasyonu düşürmek ve borç kırılganlıklarını gidermek için birçok ülkede devam eden mali ve parasal sıkılaştırmaya büyük olasılıkla ihtiyaç duyuluyor ve önümüzdeki aylarda birçok G-20 ekonomisinde daha fazla sıkılaştırma bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Geçen ay IMF, dünya iktisadının yaklaşık üçte birinin bu yıl ve gelecek yıl arka arda en az iki çeyrek daralma yaşayacağını ve 2026 yılına kadar kayıp çıktının 4 trilyon dolar olacağını hesaplamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu