Haber

İsrail Başsavcısı, aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir’in ‘Ulusal Muhafız’ planına karşı çıktı

İsrailKanal 12 Televizyonunun haberine göre, hükümete onların itirazlarıyazılı olarak iletildi Baharav-Miara, “Yasal bir engel var. Polisin ek silahlı kuvvete ihtiyaç duymadan güvenlik sorunlarını çözmesi gerekiyor”ifadelerini kullandı.

Yazıda, Başsavcılığın itirazına Ben-Gvir’in itirazı “Başsavcı bir kez daha engel oluyor. Şimdi de İsrail’in Ulusal Muhafızlar kurmasını engellemeye çalışıyor.”cevap verdiğini söyledi.

Ben-Gvir, Baharav-Miara’nın yetkisini aştığını savundu. “Sokaklarda güvenliğin yeniden sağlanması için Ulusal Muhafızlar kurulmalıdır.” söz konusu.

İsrail Polis Şefi de Ulusal Muhafızların kurulmasına karşı çıkıyor.

İsrail Polis Şefi Kobi Shabtai, Yediot Ahronot gazetesinde yayınlanan mektubunda ‘polisin sorumluluk ve yetkisi dahilinde’Söz konusu gücün kurulmaya çalışıldığını kaydeden Milli Muhafız Gücü’nü “neden kurulduğu belli değil” şeklinde değerlendirdi.

Shabtai mektubunda “Doğrudan Milli Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan ve polisten farklı çalışan Milli Muhafızlar, ülkedeki iç güvenlik sisteminin işleyişinde sorunlara neden olabilir.”sözlerini verdi.

İsrail’de bir Ulusal Muhafız oluşturmayı planlayın

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun İsrail’deki hükümeti, Bakanlar Kurulu kararıyla, Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir yönetimindeki ‘Ulusal Muhafızlar’yaratmayı planlıyor.

Ana muhalefet partisi “Gelecek Var”ın lideri ve eski Başbakan Yair Lapid, Twitter’dan konuyla ilgili bir açıklama yaptı. “TikTok palyaçosu (Ben-Gvir), haydut milisleri ulusal muhafızlara çevirerek tüm ülkeye terör ve şiddet getirmek istiyor”Sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu