Haber

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube seçimi: Başka bir kimya mümkün

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Genel Heyeti 27 Ocak’ta yapılacak. Serkan Küçük başkanlığında Genel Kurul için hazırlanan Mavi Liste, bugün “Başka bir kimya mümkün!” Sloganı ile sorumluluk almaya hazır olduğunu ilan etti.

Kimyasalların kaçınılmaz olduğu bir dünyada kimyasalların zararlarından kaçınmak mümkün. Açıklamada, “Şüpheye düştüğünüzde güvenilir bir kaynaktan bilgi almak istiyorsanız KMO’nun yanınızda olduğunu bilmelisiniz.” Terim kullanıldı.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin temel sebebinin insanlığın gerçekleştirdiği endüstriyel faaliyetler olduğu tartışılmaz bir gerçektir ve sonuçlarını her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Fosil kaynaklardan elde edilen enerji değişir, kötü gidişatın sona ermesi ihtimali ufukta görünmüyor. Petrolün damıtılmasıyla elde ediliyor.” Bugün, çalışmaların hem kirlilik hem de küresel ısınma açısından hatalı olduğu görülüyor.

Konuya konu dışı olarak baktığımızda ‘kimyasallar kötüdür, tehlikelidir’ algısı oluşuyor. Sorunun kimyasalların kötü olması değil, onların üretimini ve kullanımını belirleme gücüne sahip olanların yarattığı bir sorun olduğu ortaya çıktı. Yaşadığımız sorunları ortadan kaldırmak için aynı veya benzer kimyasallar da kullanılabilir. “Kamu yararı odaklı bakış açımızla kimyasalların kirliliğe yol açmayabileceğini, sağlığımızı ve güvenliğimizi tehdit etmeyebileceğini biliyor ve ‘başka bir kimya mümkün’ diyoruz.”

Mavi Listede yer alan adaylar şöyle:

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu