Ekonomi

Kripto para piyasası 137 milyon dolarlık devasa vadeli işlem tasfiyesiyle karşı karşıya

CoinGlass’ın verilerine göre, kripto para piyasası geçtiğimiz gün önemli vadeli işlemler tasfiyesiyle sonuçlanan önemli bir uzun sıkışma olayı yaşadı. Zararların trader’ların sağladığı teminatın belirli bir yüzdesine ulaşması durumunda meydana gelen vadeli işlem sözleşmelerinin zorla kapatılmasının tutarı yaklaşık 137 milyon doları buldu. Bu tasfiyelerin %82’sinden fazlası veya yaklaşık 113 milyon doları uzun süreli tasfiyelerdi.

Bu büyük ölçekli tasfiye olayı, öncelikle Bitcoin fiyatının 35.400 dolardan 34.000 dolara düşmesiyle tetiklendi. Bitcoin sözleşmeleri daralmaya öncülük ederek vadeli işlem tasfiyelerine 40 milyon dolar katkıda bulundu. Ethereum ise bu miktarın neredeyse yarısı kadar olan 21 milyon dolarla onu takip etti.

Altcoinler arasında son dönemde popülaritesi ve spekülatörlerin ilgisi arttı. solana (SOL) en yüksek tasfiyeyi bildirdi. Bu kitlesel tasfiye olayına rağmen, vadeli işlem piyasasında açık olan toplam sözleşmelerin bir göstergesi olan Bitcoin açık pozisyonları yüksek kalmaya devam ediyor ve bu da volatilitenin devam etmesi ve ardından gelen tasfiye sıkışıklıkları potansiyeline işaret ediyor.

Bu haftanın başlarında, istikrarsız kripto para piyasasında 24 saat içinde 110 milyon dolar değerindeki uzun pozisyonlar tasfiye edildi. Bunun nedeni büyük ölçüde büyük oyuncular Bitcoin ve Binance’in yoğun fiyat dalgalanmalarına öncülük etmesiydi. Bitcoin’inFiyatı 18 ayın en yüksek seviyesine çıktı, ardından %4 düştü ve bir gün içinde 34,5 bin dolar aralığına geri döndü.

1 Kasım’da Bitcoin’in fiyatı sadece 34,25 bin dolardı ancak 2 Kasım’da hızla yükselerek 36 bin dolara ulaştı. Aynı dönemde, yaklaşık 22 milyon dolar değerindeki açık pozisyonlar tasfiye edilerek 51.553 yatırımcı etkilendi ve toplam 132,91 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşti. Bitcoin, bu tasfiyelerin en büyük payını temsil etti ve tasfiye edilen uzun pozisyonların değeri 38,85 milyon doların üzerindeydi.

Ek olarak, Ethereum’un Fiyatta ciddi bir düşüş yaşanırken, 21,78 milyon dolarlık uzun pozisyon tasfiye edilirken, Solana’nın 10,7 milyon dolarlık kısmı tasfiye edildi. Büyük kısa tasfiyelere rağmen Cardanove MASK olumlu fiyat hareketleri kaydetmeyi başardı.

En değerli tasfiye Bitmex borsasındaki XBTUSD paritesinde gerçekleşti ve 2 milyon dolar tasfiye edildi. Binance, OKX, Huobi, Bitmex ve Bybit gibi büyük kripto borsaları bu değerli tasfiye dalgasına öncülük etti.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberkadisehri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu