Haber

Kulis: Mehmet Şimşek, Kavcıoğlu’nun atandığını Resmi Gazete’den öğrendi

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının ardından Merkez Bankası Başkanlığı’na Şahap Kavcıoğlu’nun yerine Hafize Gaye Erkan getirildi. Kavcıoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na atandı. Şimşek’in Kavcıoğlu’nun atanmasını Resmi Gazete’den öğrendiği iddia edildi.

10 Haber’den Erdal Sağlam, ‘Bomba kulis: Şimşek, Kavcıoğlu atamasını Resmi Gazete’den öğrendi’ başlıklı yazısında, Şahap Kavcıoğlu’nun BDDK’ya atanmasının Şimşek için sürpriz olduğunu, morali bozulan bakanın ‘Resmi Gazete’den öğrendiğini’ söyledi. Gazete” randevusu soran yakınlarına. ‘ dedi dedi.

Erdal Sağlam’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Piyasaları şoke eden Şahap Kavcıoğlu’nun BDDK başkanlığına atanmasının Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek için de sürpriz olduğunu öğrendik. Şimşek’in atamayı soran yakınlarına, “O Atamayı Cuma sabahı Resmi Gazete’den öğrendim.”

Mehmet Şimşek’in bu randevu nedeniyle moralinin bozuk olduğu kaydediliyor. Şimşek’in BDDK başkanlığına atanacak kişiyle ilgili çok sayıda ismin yer aldığı bir listeyi Cumhurbaşkanlığına sunduğu, ancak bu listede Kavcıoğlu’nun isminin yer almadığı öğrenildi. Kavcıoğlu’na birlikte çalışabileceği birçok isim teklif etse de kendisine sorulmadan bu isimler dışında Kavcıoğlu’nun atanması doğal olarak Şimşek’in moralini bozdu.

BDDK başkanlığına Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun atanması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Şimşek’e ve piyasalara verdiği çok değerli bir açıklama olarak algılandı. Özellikle bankacılık sektöründe bu atama ciddi bir moral bozukluğuna neden oldu. Konuştuğumuz bankacılar, Merkez Bankası Başkanlığı döneminde şubeye karşı kasıtlı olarak sert tavır alan Kavcıoğlu’nun şu anda şubenin en yüksek kurulu başkanı olmasının, önümüzdeki dönemde rasyonel siyasete yönelik umutlarını azalttığını söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu