Ekonomi

Macquarie Analizine Göre Microsoft’un Çin Kısıtlamalarından Minimal Finansal Etki Görmesi Bekleniyor

Geçtiğimiz hafta sonu Çin, Intel Corporation (NASDAQ:INTC) ve Advanced Micro Devices, Inc. (AMD (NASDAQ:AMD)) tarafından üretilenler gibi Amerikan yapımı mikroişlemcilerin devlet tarafından kullanılan bilgisayarlardan kademeli olarak kaldırılmasına yönelik yeni direktifler yayınlayarak yurtdışından gelen teknolojileri kendi sınırları içinde geliştirilenlerle değiştirme girişimini yoğunlaştırdı.

Bu strateji aynı zamanda Microsoft Corporation’ın (NASDAQ:MSFT) Windows işletim sistemini ve Çinli olmayan veritabanı yazılımlarını da hedef alarak yerel olarak üretilen alternatiflerin kullanımını teşvik etmekte ve devlete ait işletmelerde teknolojik bağımsızlığın sağlanmasına yönelik daha geniş bir stratejiyi desteklemektedir.

Bununla birlikte, Macquarie analistleri Çarşamba günü paylaştıkları analizlerine göre MSFT’nin bu yasağın bir sonucu olarak “önemli finansal etkiler yaşamasının beklenmediğini” öne sürüyor.

Analistler, “Genellikle, işletmeler için yazılım üreten Amerikan şirketlerinin, Çin şirketlerine küresel ölçekte hizmet sunmalarına rağmen, Çin iç pazarında doğrudan satışları ya çok azdır ya da hiç yoktur” dedi.

Microsoft Başkanı Brad Smith, 2023 yılında Microsoft’un toplam satışlarının sadece yaklaşık %1,5’inin Çin’den elde edildiğini ABD Kongresi’ne bildirdi. New York Times Ocak ayında Microsoft’un Çin’deki kazancının esas olarak Windows işletim sistemi, Bing arama motoru, bulut bilişim hizmetleri ve işletmelere yönelik çeşitli uygulamalardan kaynaklandığını detaylandıran bir rapor yayınladı.

Analistler, “Microsoft’un Çin’den elde ettiği gelirin tamamının kesildiği varsayımsal bir senaryoda, tahminimiz tüm yıl bazında etkinin hisse başına yaklaşık 0,14 dolar olacağını gösteriyor” dedi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen hüküm ve koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu