Ekonomi

Mardinli kadınlardan ev ekonomisine ‘bal’ gibi katkı

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Vilayet Tarım Müdürlüğü’nün destekleriyle Dargeçit ilçesinde bal üretimi yapan kadınlar aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Dargeçit’te arıcılık ve bal üretiminin azlığı nedeniyle proje çerçevesinde kırsal mahallelerde yaşayan 50 bayana 84 saat eğitim verildi. Eğitimlerin akabinde 2 milyon 153 bin TL bedelinde 20’şer adet arılı kovan, 10 adet boş kovan, arıcılık için gerekli materyaller ve bal sağım makinesi dağıtıldı. Proje ile bayanların hem arı yetiştiriciliği üzerinde kelam sahibi olması, hem de itina gerektiren bir faaliyeti üstlenerek aile gelirine katkı sağlaması ve göçün önlenmesi amaçlandı.

“Kazandığım para ile çocuğumu okutuyorum”

Dargeçit ilçesi Karabayır köyünde oturan Halime Demir, daha evvel konut işleri ile uğraştıklarını, meskene ekonomik olarak bir katkı sunamadığını söz ederek, “Hayvancılık ve tarımdan öyle büyük bir maddiyatımız yoktu. Yetiştirdiğimiz balı satmaya başladık. Bu, bize gerçekten güzel bir kazanç sağladı. Buradan kazandığımız para ile üniversite okuyan çocuğuma her ay kesintisiz olarak para gönderiyorum. Bu çok güzel bir şey. Köyler için güzel bir yatırım oldu. Önceden Dargeçit diyorduk. Şimdi ise ‘Dargeçit Balı’ diyoruz. Ne güzel değil mi” diye konuştu.

“Çalışan bir kadın oldum”

Dargeçit ilçesi kırsal Ilısu Mahallesi’nde oturan ve hibeden faydalanan Vesile Demir, daha evvel bir işte çalışmadığını, Mardin Büyükşehir Belediyesinin hibesi ile artık arıcılıkla uğraştığını kaydetti. Demir, “Ekonomik olarak hiçbir katkım eve gelmiyordu. Şimdi benim de bir katkım oluyor. Çalışan gibi oldum. Arılarımla uğraşıyorum boş zamanım yok. Bu işi zevkle yapıyorum. Boş zamanlarımızı değerlendirme açısından kadınlara tavsiye ediyorum. Bu tür hibelerin olması çok güzel. Projede emeği geçenlere teşekkür ederim” formunda konuştu. – MARDİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu