Haber

Nazilli Patlaması Davasında İkinci Duruşma Görüldü

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 30 Aralık 2022’de bir restoranda meydana gelen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili davanın ikinci duruşması görüldü.

Altıntaş Mahallesi’ndeki bir restoranda meydana gelen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği silindir patlamasına ilişkin geçen yıl hazırlanan iddianamede, 9 şüphelinin 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenmişti. İkinci duruşmada, tutuklu operatör LY serbest kalırken, iddianamede, tutuklu şüphelilerden MGB’nin yetki ve ehliyeti olmadığı halde silindiri değiştirdiği, döner tablayı kapatıp silindiri çıkardığı belirtildi. Sıcak yüzeyin soğumasını beklemeden. Düzgün davranmaması ve arızalı silindirin etiketsiz işletmede kalmasına neden olması nedeniyle olayın meydana gelmesinde etkili olduğu kaydedildi.

Şikayetçi avukatlar Abdurrahman Salih Cengiz ve Süleyman Yılmaz, duruşma öncesi ve sonrasında yaptıkları açıklamalarda, “Burada verilen karar kamuoyunu yakından ilgilendiriyor. Sorumluların cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız. Umudumuz yine devam ediyor. Duruşma 17 Nisan’a ertelendi. Bu aşamada zaten tahliye bekleniyor.” İtirazlarımızı dile getireceğiz. Bu suçun ne kadar ve nasıl işlendiğine dair kesin bir delil olmadan tutukluluğun derhal kaldırılması kamu vicdanını yaralayacak bir karardır. Tutuklu olarak tek bir kişi kaldı. Tüpü değiştiren MGB şu anda tutuklu. “Onun dışındaki diğer sanıklar adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakıldı. Dava devam ederken FY’nin yurt dışı yasağının kaldırılmasına da şaşırdık” dedi.

Etkinlik

30 Aralık 2022’de Altıntaş Mahallesi Kıbrıs Caddesi’ndeki restoranda tüp değişimi sırasında meydana gelen patlamada 8 kişi öldü, 4 kişi yaralandı. Olayla ilgili 10 kişi gözaltına alındı, 1 şüpheli ise sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden restoran sahibi LY, tüpçü AB ve oğlu MGB tutuklanırken, diğer şüpheliler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Patlamaya ilişkin iki bilirkişi heyetinin hazırladığı raporlarda olaydan 9 şüphelinin sorumlu olduğu belirtildi. – AYDIN

haberkaraburun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu