Ekonomi

Nijer’deki Türk vatandaşlarının özel sefer ile tahliyesi

Başkent Niamey’deki Uluslararası Diori Hamani Havalimanı’ndan yerel saatle 21.30’da istisnai uçuş izniyle kalkan Airbus A330-200 tipi uçak TK635, sabah 04.30 sıralarında İstanbul Havalimanı’na ulaştı.

Çoğunluğu Türk vatandaşı olan yolcular, uçağın inişinin ardından terminale alınarak pasaport kontrolünden geçerek ülkeye giriş yaptı.

Özel uçakla dönen Türk vatandaşlarından Oktay Kutlu, Nijer’de bir yılı aşkın süredir görev yaptığını belirterek, “Normalde 2 gün önce Türkiye’ye dönecektik, şimdi orada darbe yapan askerler var. Havaalanını kapattıkları için uçağı 2 gün sonraya devrettiler.Bu arada konsolosluğumuza teşekkür ederiz.Orada ve buradaki tüm ofislerimiz çok yardımcı oldular,bize bu imkanı sağladılar.” söz konusu.

‘Günde 2-3 saat elektrik var’

Daha önce Türkiye’ye dönüş biletlerinin ertelendiğini belirten yolculardan Tuğyan Işık, ülkede elektrik kesintisinden kaynaklanan bazı sistemsel sorunlar yaşandığını belirterek, “Devletimize ve yetkililere teşekkür ediyoruz. Zaman muhtemelen özel izinle yapıldı. Çünkü sürekli biletlerimizi erteliyorduk. Uçak en son özel izinle geldiğinde oradaydı. “Nijer elektriği Nijerya’dan alıyor. Nijerya ayrıca elektriği de ekliyor ve yerel elektrik ihtiyaçları çok sınırlı. Günde 2-3 saat elektrik var, gerisi yok. İnternet ona bağlı, su ona bağlı. Birçok sistemsel sorun yaşandı.” dedi.

havaalanı kapatıldı

Nijer’de 26 Temmuz’da iktidarı ele geçiren askeri cunta Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP), 6 Ağustos’ta beklenen bir saldırıya karşı Nijer havalimanını ikinci emre kadar kapattı.

kocakoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu