Ekonomi

Sasa Polyester yeni bir şirket daha kurdu

Investing.com – SASA Polyester Sanayi (SASA) A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamada şirket, yeni bir şirket kurduğunu duyurdu.

SASA, önümüzdeki devirlerde yurt içinde ve yurt dışında yapacağı yatırımların, potansiyel iştirakler ile ilgili süreçlerin ve global kredi ve sermaye piyasalarında yapılabilecek süreçlerin daha aktif yürütülebilmesini sağlamak hedefiyle yeni bir şirket kurulmasına karar verildiğini açıkladı. 

Buna nazaran şirket, sermayesinin tamamı Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’ye ait ve yönetimi Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’de olan 20.000.000 TL sermaye ile Sasa Milletlerarası Finansal Yatırım A.Ş. isimli şirketin kurulduğu bildirildi.

Şirketin idare planına nazaran kelam konusu şirket yurt içinde ve yurt dışında iştirakler ve bağlı paydaşlıklar edinebilecek. Fakat bu mümkün paydaşlık ve iştiraklerin sonucunda şirketin sermayesinin çoğunluğunun ve idare denetiminin Sasa Polyester Sanayi A.Ş.’de kalacağını beyan etti.

SASA, böylelikle faaliyet konusu ihracat ve ithalat olan SASA Dış Ticaret şirketinin yanında şirketin yurt içinde ve yurt dışında yapacağı yatırımlara, kurabileceği iştiraklere ilişkin süreçlerin ve bu çerçevede global kredi ve sermaye piyasalarında yapılabilecek süreçlerin daha aktif yürütülebilmesi için yeni bir şirket daha kurmuş oldu.

SASA Polyester payıyla ilgili son gelişme ise Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında SASA hissesinde 22 Aralık tarihine kadar brüt takas uygulanacak olması.

Brüt takas uygulaması, satın alınan payın tıpkı gün içerisinde satılamaması manasına gelir. Brüt takas uygulanan pay, en erken T+1 gün olarak tabir edilen alım yapıldığı günden bir gün sonra satılabilmektedir. Satış sonrası ise meblağ yeniden T+1 gün sonra yatırımcı hesabına geçer.

SASA payında son durum

SASA, son periyotlardaki dik ivmeli yükselişinde 189 TL’de tepe gördükten sonra 17 Kasım’dan dünkü süreçlere kadar 4 günlük bir taban serisi gördü. Dünkü süreçlerde SASA’da taban serisi bozulduktan sonra pay fiyatı, taban fiyatına ulaşarak günü 149,4 TL’den kapattı.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu