Yaşam

Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Çocuklar Hakkında Açıklama

6 Şubat sabahı meydana gelen ve son yılların en büyük felaketlerinden biri olan Kahramanmaraş depremi maalesef çok sayıda evin yıkılmasına, insanların yıkılmasına ve hatta bazı vatandaşlarımızın ölümüne neden olmuştur. En kötüsü de depremde ailelerini kaybeden küçük çocuklardı.

Bazı aileler depremle paramparça olurken, depremden kurtarılan ve aileleri hayatını kaybeden çocukların akıbeti merak edildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iddiayla ilgili açıklama yaptı.

Ailesine ulaşılamayan çocukların kayıtları yapılır.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, depremde enkaz altından çıkarılan veya sokakta sahipsiz halde bulunan çocukların bulunduğu bildirildi. yetkililer tarafından kayıt altına alınmıştır. ve çocukların bilinen yakınlarına ulaşılmaya çalışıldığı bildirildi. Ailesine ve yakınlarına ulaşılamayan çocuklar ilgili kurum ve kuruluşlara yerleştirilmekte ve varsa kardeşleri bulunmaktadır. Çocukların kardeşleriyle birlikte kaldıkları bildirildi..

  • Bakanlık bu aşamada önce kayıtlı, kendini ifade edebilen çocuklardan kendisi ve ailesi ile ilgili tüm detayları öğrenir.
  • Kardeşi olan çocuklar kesinlikle ortada tutulmakta ve her çocuk için kayıt tutulmaktadır.
  • Daha sonra elde edilen bilgiler hem dijital hem de fiziksel ortamlarda saklanmaktadır.
  • Son olarak çocuklar bakanlığın kurumlarına yerleştiriliyor.

Ayrıca bakanlık, daha önce çocukları enkazdan kurtulan velilerin çocuklarının yerini öğrenmek için kurumlarla iletişime geçebileceğini ve ayrıca deprem bölgesinde bakıma muhtaç “yetim” çocuklar için de başvurabileceklerini bildirdi. Alo 183“hattı kullanılarak kolluk kuvvetlerine veya Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine ihbarda bulunulabileceğinin altını çiziyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremle ilgili detaylar için:

habereregli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu