Haber

SVR Direktörü Narishkin: Batı sömürgeciliği ‘böl ve yönet’ temelinde şekilleniyor

Narişkin, 11. Uluslararası Güvenlik Toplantısında yaptığı konuşmada, “ABD önderliğindeki Batılı totaliter liberal rejimler, kibirleri içinde son dönemde insan doğasına saldıracak kadar ileri gittiler. Bir insandaki neredeyse her şeyi yok etmek, onu özgür bir varlıktan tamamen yönetilebilir bir transhümanist kimeraya dönüştürmek istiyorlar.”terimleri kullandı.

Batı sömürgeciliğinin ‘böl ve yönet’ ilkesi temelinde şekillendiğini söyleyen SVR Müdürü, şunları söyledi: “Bu formülü uygulamanın en bariz yolu, sözde renkli devrimler ve BM Şartı’nı ihlal eden yasa dışı yaptırımlardır. Washington ve ona bağlı devletler, saldırgan eylemlerden çekinmiyorlar, ancak bunları insani müdahaleler olarak nitelendiriyorlar ve düşmanı etkilemenin hibrit yolları tükendiğinde genellikle bu tür eylemlere başvuruyorlar.söz konusu.

Orta Doğu’daki duruma da ekleme yapan Naryshkin, Anglo-Saksonların başka ülkelerin iç işlerine karışmak yerine kendi iç sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğini belirtti. “En iyisi eski dostları olan şeytana sığınsınlar”dedi.

Anglosakson kurumlarının amacının İran ile Suudi Arabistan arasındaki diyaloğu bozmak ve Çin’in aracı rolünü karalamak olduğunu söyleyen SVR Yöneticisi, şöyle konuştu: “Bu yıkıcı faaliyetin izleri artık küresel bilgi alanında belirgin bir şekilde görülüyor”yorumunu yaptı.

“Zaluzhniy’nin yaralarıyla ilgili verilerin güvenilirliğinin garantisi yok”

Öte yandan Narishkin, Rus tarafının Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valeriy Zaluzhniy’in sağlık durumu hakkında bilgi aldığını ancak bu bilgilerin güvenilirliğinin garantisi olmadığını söyledi.

narişkin, “Elbette bilgi alıyoruz. Ancak bu bilgilerin %100 doğru olduğunu garanti edemem. Belki seni hayal kırıklığına uğratırım ama sana zaten bildiklerinin ötesinde bir şey söylemem pek mümkün değil. Bence buna odaklanmaya değmez.”söz konusu.

Daha önce Rus güvenlik güçlerinden üst düzey bir kaynak, Ukrayna ordusundaki kaynaklarına atıfta bulunarak, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valeriy Zaluzhniy’nin bir operasyon sırasında başından yaralandığını ve çok sayıda şarapnel yarası aldığını açıklamıştı. Mayıs ayı başlarında Herson yakınlarındaki Posad-Pokrovskoye köyü yakınlarındaki bir komuta noktasına Rus birlikleri tarafından füze saldırısı düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu