Haber

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 2023-2024 av dönemi kararları

Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu’nun 2023-2024 dönemine ilişkin kararları Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre avlanma bölgeleri, türleri, avlanma süreleri ve limitleri, yaban hayvanlarının biyolojik gelişimindeki bölgesel farklılıklar dikkate alınarak belirlenmiştir.

Ege, Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz, Marmara, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz bölgelerinde bıldırcın ve kumru avı 26 Ağustos’ta başlayacak.

Söz konusu yörelerde sakar meke, sakar, yaban ördeği, boz ördek, balıkkuyruğu, çamurcun, Macar ördeği, sivri turna, kılkuyruk, elma başlı turna, çıkrık, su çulluğu, kaya güvercini, dağ sıçanı, karatavuk, ötme ardıç, kaşıkçı ve çulluk avlanmaktadır. 14. Ekim’de başlayacak ve 3 Mart 2024’te sona erecek.

21 Ekim 2023-14 Ocak 2024 tarihlerinde tavşan ve tilki avı, 26 Ağustos 2023-18 Şubat 2024 tarihlerinde yaban domuzu ve çakal avı yapılacaktır. Alabalık, karga, thrips, leş kargası, karabatak ve saksağan avlarına başlanacaktır. 26 Ağustos’ta.

Bir günde 10’dan fazla bıldırcın, 3’ten fazla güvercin, kara tavuk, ötme ardıç ve sakar, 6’dan fazla ağaçkakan, 6’dan fazla kaya güvercini, 5’ten fazla su çulluğu, 15’ten fazla saksağan, 4’ten fazla avlanamaz beceriksiz mekler.

Av için zehirli veya uyuşturucu yem ve ilaç gibi malzemeler kullanılamaz.

Kararlara, yasaklara, kısıtlamalara ve düzenlemelere aykırı hareket edenler hakkında yasal işlem yapılacaktır.

haber-of.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu