Haber

Teis Uygulanan Sgk Açıklandı: İlaçları Enkaz Altında Olan Kronik Hastalar İlaçlarını Bir Kez Reçetesiz Alabilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tüm Eczacılar ve Hastalar Birliği’nin (TEİS) başvurusu sonucunda 10 ili etkileyen depremde ilaçları hasar gören kronik hastaların reçeteli ilaçlarını bir defaya mahsus alabileceklerini açıkladı. reçetesiz

TEİS, Pazartesi günü meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremde ilaçları enkaz altında kalan ve kronik hastalığı bulunan depremzedelerin kayıp ilaçlarını almak için SGK’ya başvurdu. Konuyla ilgili bugün yazılı açıklama yapan TEİS Genel Lideri Eczacı Nurten Saydan, şunları söyledi:

“SGK KRONİK HASTALIKLARI OLAN DEPREM MAĞDURLARININ İLAÇLARINI HASSAS OLMADAN BİR KERE KARŞILAYACAK ŞEKİLDE İLAÇLANDIRILMASINI SAĞLAYACAK”

“Birlik olarak Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye olmak üzere 10 ilde vatandaşlarımızın kayıp ilaçlarını sorun yaşamamaları için SGK’ya başvurduk, enkaz altında kalan depremzedelerimizin ilaçlarını bir defaya mahsus olmak üzere reçetesiz alacakları duyurusunu yayınladı.Depremzedelerimiz reçeteli ilaçlarını SGK Medula’daki ikametgahlarına bakarak ülkemizdeki tüm eczanelerden temin edebilirler. SGK’lı eczacılar olarak talebimiz depremzedelerin muayene fiyatlarından muaf tutulmasıdır.

“DOKTORLAR, DOĞAL AFET HÜKÜM TÜRÜNÜ SEÇEREK RAPORLU HASTALARA REÇETE YAZABİLECEK”

Depremzedenin reçetesi yoksa 484-Doğal Afet (reçetesiz) kodunu seçerek eczanelerimize gelerek son 3 ayda kullandığı reçeteli ilaçları bir defaya mahsus verebileceğiz. İlaç tedavisi). Elektronik ya da kağıt reçete yazan hekimler ‘doğal afet’ provizyon türünü seçerek reçete yazabilecek, depremzedelerimiz ilaç alma zamanı gelmese de kronik hastalıklarını alabilecekler. Bu sayede deprem enkazında kalarak ezilen ve kaybolan vatandaşlarımıza SGK tarafından ilaçları için kolaylık sağlandı.

SGK’nın Medula duyurusu şöyle:

“Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye illerinde kayıtlı vatandaşlarımızın eczanelere yapacakları başvurularda; son 3 ay bu ilaçlar sistemden bir defaya mahsus olmak üzere reçetesiz karşılanabilmektedir.484-Doğal Afet (reçetesiz ilaç tedavisi) uyarı kodu seçilerek işlem yapılır, e-reçete ile yapılan başvurularda; doktor provizyon tipini seçer DOĞAL AFET, reçete kaydına devam edilmelidir, DOĞAL AFET seçilmemişse eczane tarafından uyarı kodu 485-Doğal Afet (reçeteli ilaç) Kâğıt reçete ile yapılan başvurularda, Provizyon türü olarak DOĞAL AFET bölümünü seçiniz.Duyuru kapsamındaki işlemler, Kapsanan Yabancılar ile ilgili reçete ve ilaçlar için de geçerli olacaktır. Süreksiz Koruma Kanunu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu