Yaşam

Titanik Gezisinde Kaybolan Denizaltının Pilotuyla İlgili Tarihsel Tesadüf: Eşi Titanik’te Ölenlerin Torunuydu

110 yılı aşkın bir süre sonra Titanic’in battığı uçsuz bucaksız sularda bir acı haber daha geldi. Titanik’e uygun fiyatlı geziler düzenleyen OceanGate isimli şirkete ait denizaltı, okyanusta kayboldu.

Pazar günü meydana gelen olayın ardından çok az gelişme olurken, denizaltının joystick ile kontrol edildiği ortaya çıktı. Bu detay tüm dünyanın en tuhafına giderken bugün, büyük bir tesadüfdaha ortaya çıktı.

OceanGate’in kurucusu ve denizaltı pilotunun eşi, Titanik faciasında hayatını kaybedenlerin torunu:

  • Solda: Wendy Rush, Sağda: Stockton Rush.

The New York Times’ın paylaştığı bilgilere göre, kayıp denizaltının pilotu ve şirketin kurucusu Stockton Rush’ın eşi Wendy Rush, 1912’de batan Titanik’te öldü. İki birinci sınıf yolcunun torunuydu.

Arşivlerden alınan bu bilgiye göre, Rush’ın Titanik’te ölen büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-büyük-anneanneleri, Isidor ve Ida Straus öyleydi. Dönemin güçlü ailesinden olan Isidor, ünlü giyim markası Macy’s’in de kurucu ortaklarından biriydi.

Ayrıca Isidor ve Ida Straus ikilisi 1997 yılında vizyona giren Titanic filminde de rol almıştır. İkili, gemi sular altında kalırken yatakta birbirlerine sarılarak gösterilmiştir. İkilinin bilinen hikayesinin anlatıldığı bir başka sahne de filmin sinematik bölümünde yer almadı:

Hikaye, Ida ve Isidor’un tekneye binecekleri söylendi, bunlardan biri bir hanımefendi ve obur eski ve tanınmış bir kongre üyesiydi. Ancak İsidor, gemideki tüm kadın ve çocuklar tekneye binmeden tekneye binmeyeceğini söylemiş ve İda, kocası olmadan hiçbir yere gitmeyi reddetmişti.

Isidor Straus’un cesedi Titanik’in batmasından yaklaşık iki hafta sonra bulunmasına rağmen, Ida Straus’un cesedi asla bulunamadı.

Çiftin oğlu Richard Weil Jr., Macy’s’in New York ayağına başkanlık ederken, oğlu Dr. Richard Weil III tıp mesleğine ilerlemişti. Richard Weil III, sonra Wendy Rush’ın babasıoldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu