Haber

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi

6 Şubat 2023 depreminin 1’inci yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, şunları söyledi: “Sizin liderliğiniz, dayanışma ruhu ve Türk halkının güçlü iradesi sayesinde, güçlü Türk devleti bu zorlukları hızla aşacak ve bu acı sınavı onurla, hatta daha büyük bir güçle atlatacaktır.” “Daha güçlü bir şekilde ortaya çıkacak” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 6 Şubat 2023 depreminin 1’inci yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi. Aliyev, mesajında, bir yıl önce yaşanan korkunç depremde hayatını kaybedenlerin aziz hatırasını rahmetle andığını belirtti. derin saygı ve saygılarını sunarken, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diledi. Felaketin Türkiye’yi olduğu kadar Azerbaycan’ı da sarstığını vurgulayan Aliyev, o zor günlerde Türk halkının yaşadığı acıyı Azerbaycan halkının da yaşadığını belirtti. Deprem haberinin ilk dakikalarından itibaren Azerbaycan halkının ve devletinin yardım daveti beklemeden kardeşlik görevini yerine getirmek için tüm kaynaklarını seferber ettiğini belirten Aliyev, mesajında ​​şunları söyledi: “Ekiplerimiz, doktorlarımız ve gönüllülerimiz Şiddetli depremin sonuçlarını ortadan kaldırmak için arama kurtarma çalışmalarında görev aldığını, büyük bir cesaret gösterdiğini, kararlılık gösterdiğini ve “Türk meslektaşlarıyla omuz omuza özveriyle çalıştığını” söyledi.

“Türkiye’nin yanında olmaktan büyük gurur duyuyoruz”

Gencinden yaşlısına tüm Azerbaycanlıların, devlet ve özel kurumların depremzedelere maddi ve manevi destek sağlamak için ellerinden geleni yaptığını vurgulayan Aliyev, “Sizin kararlı liderliğiniz altında Türkiye Hükümeti büyük bir depremi ortadan kaldıracaktır. Depremin neden olduğu yıkım, etkilenen bölgeyi yeniden canlandırıyor, milyonlarca evsiz insana konut sağlıyor.” “Azerbaycan şu anda Kahramanmaraş ilinde insani faaliyetlerini sürdürmekte olup, inşaat ve onarım işleri ile sosyal tesislerin inşaatı ile yakından ilgilenmektedir. Bu asil ve onurlu görevde Türkiye’nin yanında olmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

“Her zaman Türkiye’nin yanındayız”

Bütün bunların Azerbaycan-Türkiye’nin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin tezahürü olduğunun altını çizen Aliyev, “Türkiye nasıl iyi günde, kötü günde Azerbaycan’ın yanındaysa, biz de her zaman Türkiye’nin yanındayız ve olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz Tek millet, “Biz iki devletiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben Aliyev, “Eminim ki sizin liderliğiniz, mücadele kararlılığınız, Türk halkının dayanışma ruhu ve güçlü iradesi sayesinde güçlü Türk devleti bu zorlukları hızla aşacak ve bu acı sınavdan onurla çıkacaktır” Bu acı günde, siz mağdurlara teşekkür ederek, “Ailelerine, yakınlarına, kardeş Türkiye halkına hem şahsım hem de Azerbaycan halkı adına başsağlığı diliyorum.” – BAKÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu