Ekonomi

Deutsche Bank ABD büyüme tahminini %1,9’a revize etti

Deutsche Bank (NYSE: Veritabanı ) ABD’ye ilişkin ekonomik tahminlerini güncelleyerek 2024 görünümünde değişiklik sinyali verdi. Finans kurumu artık ABD ekonomisinin daha önce tahmin edildiği gibi bu yıl resesyona girmeyeceğini öngörüyor. Beklentilerdeki değişiklik, enflasyon oranlarındaki düşüşe ve işsizlikte belirgin bir artış olmadan işgücü piyasasının dengeye gelmesine bağlanıyor.

Daha önce banka, Federal Reserve’ün enflasyonu kontrol altına almak amacıyla faiz artırımı yapması sonucunda hafif bir resesyon yaşanacağını iddia etmişti. Para politikasındaki bu sıkılaştırmanın, genellikle “yumuşak iniş” olarak adlandırılan hafif ekonomik yavaşlama olasılığını sınırlaması bekleniyordu.

Ancak Pazartesi günü yayınlanan bir notta Deutsche Bank, ABD ekonomisine ilişkin büyüme tahminini bu yıl için üç aylık ortalama bazda %0,3’ten %1,9’a revize etti. Deutsche Bank’ın ABD’li baş ekonomisti Matthew Luzzetti, sıkı kredi koşulları, artan tüketici temerrüt oranları ve yavaşlayan işgücü piyasası gibi zorluklarla karşı karşıya olmasına rağmen ekonominin dirençli olduğunu söyledi. Bu direnç, daha önce beklenenden daha hafif bir yavaşlamaya işaret ediyor.

Deutsche Bank, büyüme tahminlerinin yanı sıra Federal Reserve’ün para politikasına ilişkin beklentilerini de değiştirdi. Banka hâlâ Fed’in Haziran ayından itibaren faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına inanırken, şimdi yıl boyunca toplam 100 baz puanlık (bps) faiz indirimi öngörüyor. Bu, daha önce yapılan 175 baz puanlık faiz indirimi öngörüsünün azalması anlamına geliyor.

Güncelleme, ABD ekonomisinin güçlü tüketici harcamalarının etkisiyle dördüncü çeyrekte %3,3 ile beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösteren son verilerin ardından geldi. Yıl genelinde %2,5 oranında gerçekleşen büyüme, Fed’in agresif faiz artırımlarının ardından yaygınlaşan karamsar resesyon iddialarından daha iyi bir performans sergiledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu