Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Zirvesi sonrası önemli açıklamalarda bulundu

Investing.com – Endonezya’da gerçekleşen G20 Önderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına terörü lanetleyerek ve takviye gösteren ülkelere teşekkür ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, global iktisattaki risklere değindi.

Fakir ülkelere öncelik verilmeli

Küresel iktisatta resesyon riskinin yüksek olduğuna dikkat çeken Erdoğan, salgın periyodunda sıhhat alanında ortaya çıkan gayri insani görünümlerin bugün besin ve güç alanında tekerrür ettiğini belirterek Afrika ve Asya’daki kırılgan devletlerin süreçte en büyük zorluğu yaşadığını söz etti.

Ekonomik krizin Batı’da nefret telaffuzlarını artırdığına dikkat çeken Erdoğan, İslam ve yabancı düşmanlığıyla çabada daha faza hassasiyet gösterilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, Ulusal gelire nazaran dünyanın en fazla yardım yapan ülkesinin Türkiye olduğunu, barış için uğraş verdiklerini de ekledi.

Pek çok ikili görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı, besin güvenliği, global salgın ve göç mevzularına kıymetle değindiklerini belirtti ve global ölçekteki ekonomik kahırların üstesinden G20’nin tahlil odaklı ve kararlı anlayışıyla geleceklerine inandığını söyledi.

“Biden ile yapılan konuşmada olumlu hava hissettim”

Basın açıklamasının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, F16 konusunda Biden’ın kendisine olumlu gelişmeler olduğunu söylediğini belirtti. Erdoğan, Cumhuriyetçilerin de bu hususa olumlu yaklaştığını tabir etti. CATSAA konusundaki soruya çok fazla ayrıntı vermek istemediğini belirten Erdoğan, Biden ile yapılan konuşmada olumlu hava hissettiğini belirtti.

Polonya’ya düşen füze hakkında şu sözleri kullandı:

Kıbrıs konusunda ise “Herhangi bir ülkeden icazet almamıza gerek yoktur. O iş bitmiştir.” dedi.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu