Haber

Nijerya’da ECOWAS’a protesto

Nijerya’da Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) darbenin gerçekleştiği komşu ülke Nijer’e olası askeri müdahalesine karşı protesto düzenlendi.

Kano eyaletinde bir meydana gelen yüzlerce protestocu Nijer bayrakları taşıyarak “Nijer komşumuzdur”, “Nijer’e karşı savaş adaletsizliktir”, “Bu Batılıların işi” ve “Biz adalet istiyoruz” sloganları attı. ECOWAS ve Nijerya hükümeti.

Hem müzakere hem askeri müdahale masada

ECOWAS, 10 Ağustos’ta Nijerya’da düzenlediği zirvede Nijer’deki krizin çözümünde müzakere yolunun hâlâ açık olduğunu vurgulayarak, son çare olarak güç kullanımının hâlâ masada olduğuna dikkat çekti.

Bu kapsamda ECOWAS üyesi ülkelerin savunma bakanlarına yedek kuvvetleri hazırlama ve konuşlandırma talimatı verildi.

Yedek kuvvetlerin nerede ve ne zaman konuşlandırılacağına dair bilgi paylaşılmadı.

Askeri müdahale ilk kez 30 Temmuz’da gündeme geldi.

Nijer’de 26 Temmuz’da ordunun iktidarı ele geçirmesinin ardından 30 Temmuz’da ilk kez toplanan ECOWAS, cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’u serbest bırakıp göreve dönmesi için 7 gün süre verdi.

ECOWAS’ın askeri cuntaya verdiği bir haftalık süre, 6 Ağustos gece yarısının prestijiyle doldu. ECOWAS, bu süre içinde taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil her türlü seçeneği değerlendireceklerini belirtmiş ve beklenenin aksine askeri harekat başlatmamıştır.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerinin de tepkisini çekti.

Yönetimde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali yayınladıkları ortak bildiride Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak anlamına geldiği konusunda ECOWAS’ı uyardı ve Gine de cuntaya takviye kuvvetler duyurdu.

ipsalahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu